Dnes je: 18-07-2018
svátek má: Drahomíra

 

Obec Libchavy

Úvodem

Obec Libchavy je s 1691 obyvateli čtvrtá největší obec v okrese Ústí n/ Orlicí. Leží těsně za okresním městem Ústí nad Orlicí. Rozkládá se v délce 5 km podél obou stran hlavní silnice I 14 vedoucí do Rychnova nad Kněžnou na katastrálním území Dolní, Prostřední a Horní Libchavy v nadmořské výšce 350 až 400m.

Má rozlohu 2211 ha a asi 25 km místních komunikací. Dolní částí obce kolem protékající řeky Tiché Orlice prochází železniční trať z Ústí nad Orlicí do Letohradu se zastávkou Dolní Libchavy. Přes obec vedou tři autobusové linky se 6-ti zastávkami v obou směrech a s novými velice pěknými čekárnami. Proto mají obyvatelé dobré spojení s okolím, ale i s hlavní železniční tratí.

Po celé délce obce mezi dvěma proti sobě se svažujícími a zvlněnými svahy, protéká Libchavský potok, který se v dolní části obce vlévá do Tiché Orlice. Tudy prochází i hlavní silnice, kolem které jsou rozmístěny domy a za nimi soběžně s ní vedou i místní komunikace. Po obou stranách jsou na vrcholcích svahů lesy.

Poprvé se dovídáme o zdejší krajině v písemných pramenech z r.1227, jako o lesu "Na Lubhaue". První písemná zmínka o obci je z roku 1360. Později osada Prostřední Libchavy splynula s osadou Horní Libchavy. Obec s názvem Libchavy vznikla 30.4.1976 sloučením obcí Dolní Libchavy a Horní Libchavy. Přečíslování domů nebylo provedeno a proto v obci existují stejná čísla domů. Z tohoto důvodů má obec dvě části dolní a horní, ve kterých jsou domy samostatně číslovány. Mezi občany se stále nesprávně používají názvy Dolní Libchavy a Horní Libchavy.

Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše z r.1802, do kterého byly ze sbírky místních a bývalých německých obyvatel a za přispění obce, pořízeny a v říjnu 1999 vysvěceny nové tři zvony. Původní byly ze druhé světové války němci odvezeny a roztaveny. Kostel stojící ve středu obce proti nově postavenému a z části zrekonstruovanému areálu budov ZŠ. Vedle je nově vystavěná náves, jejíž dominantou je soukromý penzion „ Hůrka „ citlivě přestavěný z chátrající budovy obecního kulturního domu. Nejstaršími budovami pocházejícími ze začátku 17.století je panský dvůr s tvrzí v dolní části obce a budova obecního úřadu, velice pěkně a účelně zrekonstruovaná v historizujícím slohu. Po obci je rozseta řada sakrálních barokních soch a lidové usedlosti z první poloviny 18. století.

Po sametové revoluci se obec začala dynamicky rozvíjet, protože vedle zemědělské výroby soustředěné ve firmě ZePo, Zedruso a u několika drobných zemědělců, zde díky šikovnosti místních občanů vznikala i průmyslová výroba, větší i drobní podnikatelé. Dokladem toho je 596 pracovních míst vytvořených přímo v obci. Je zde firma SOR s.r.o., výrobce autobusů značky SOR, firma Urban Technik s.r.o. vyrábí mobilní odsávací zařízení pro obráběcí dřevozpracující i ostatní stroje a firma KAMEL s.r.o. vyrábí různé součástky a trenažéry pro autoškoly. Dále tu je firma Karel Kolář CZ s.r.o. zajišťující prodej ND a repase textilních bezvřetenových dopřádacích strojů, firma MEDIATE s.r.o. výrobce čajů, Tepelný servis Pavel Poslušný provádí plynové a vodovodní instalace, působí zde autoservis Ralík Jan s prodejnou autopříslušenství, dvě zámečnictví, dva klempíři, dvě tesařské a pokrývačské firmy, dva natěrači a malíři pokojů, ševcovská dílna, a řada dalších drobných řemeslníků.

Také zde má svoji pobočku velká obchodní firma Evromat a.s. z Ústí nad Labem, zabývající se velkoobchodním a maloobchodním prodejem klempířských a střešních materiálů pro stavby. Firma Jaroslav Limberský prodává smaltované dráty a ND pro elektromotory, firma INOB se zabývá prodejem instalačního materiálu pro vodovodní a plynové rozvody. Je tu též dopravní firma Flekr s.r.o. a další drobní dopravci.

V obci bylo firmou URBAN – AIR s.r.o. vyvinuto a vyráběno motorové ultralehké dvoumístné motorové letadlo „ Lambáda „ a další jeho modifikace. Toto letadlo má vynikající vlastnosti. Získalo několik cen na mezinárodních leteckých soutěžích, je známé a velice žádané v celém světě. Firmu získal jiný vlastník a jeho sériová výroba byla v r.2002 přesunuta do Ústí nad Orlicí.

Velice pozitivní vliv na rozvoj obce má vedle průmyslové výroby a rozvoje drobného podnikání též její poloha na hlavní silnici a v blízkosti okresního města. Oba pozitivní vlivy dokázalo vedení obce maximálně využít a zhodnotit, což je v obci vidět na každém kroku. Obec se rozrůstá, počet obyvatel roste průměrně o 10 ročně. Prakticky se stále staví nové RD, čemuž vedení obce všemožně pomáhá. Vybudovalo inženýrské sítě pro sídliště 30 RD a další prostor, jak pro bytovou, tak průmyslovou výstavbu je územním plánem vyčleněn. V dohledné době se počítá s výstavbou dalších inženýrských sítí pro RD.

Obec má solidní občanskou vybavenost. Je zde nová velice dobře vybavená Základní škola s oběma stupni, hřištěm a tělocvičnou, dvě mateřské školy, knihovna, pošta, zubař, rehabilitační středisko, velkopekárna, 5 restauračních zařízení, jedno s penzionem, další menší penzion bez restauračního zařízení a smíšená prodejna Konzumu.

Obec je plně zplynofikována, všechny místní komunikace procházející obydlenou částí, mají asfaltový povrch a veřejné osvětlení. Obecní budovy ( areál budov ZŠ, tělocvična, dvě budovy MŠ, dvě hasičské zbrojnice a budova OÚ ) prošly přestavbou nebo generální opravou, při které došlo k jejich modernizaci. Rekonstrukcí prošla náves i hřbitov. Chodníky podél hlavní silnice se postupně dláždí zámkovou dlažbou a doplňují se další nové chodníky. U všech obecních budov, u pošty a u hřbitova bylo vybudováno parkoviště.

Obcí prochází po místních komunikacích cyklostezka s napojením na cyklostezku do Polska. V létě ji využívají hojně občané sousedního města, protože se mohou občerstvit po celé její trase v místních restauracích. Ve spolupráci s Regionem Orlicko-Třebovsko se realizovala výstavba cyklostezky z Chocně do Letohradu, která prochází dolní částí obce ( tzv. Caklí kolem protékající Tiché Orlice.

Ke sportovnímu vyžití slouží všem občanům tělocvična a nově postavený víceúčelový stadion s umělým povrchem pro minifotbal, volejbal, tenis a běžecký ovál 200 metrů dlouhý.

V obci působí velice aktivní spolek TJ Sokol Libchavy, která má svoje fotbalové hřiště a fotbalový klub s pěti mužstvy v soutěžích. A mužstvo hraje v I.A třídě. Dále má oddíl stolního tenisu a v tělocvičně organizuje pravidelné cvičení žen. Za finanční podpory obce a velké brigádnické pomoci sportovců a fanoušků, bylo jeho hřiště prodlouženo, odvodněno a byla provedena generální oprava budovy kabin.

Další bohatá činnost probíhá ve dvou též velmi aktivních spolcích dobrovolných hasičů, kteří pro svoji činnost získávají místní mládež aktivní činností mladého družstva hasičů. Zúčastňují se s úspěchem soutěží, pořádají různé společenské akce a pomáhají místním občanům při různých živelných pohromách.

Velice činný je jezdecký klub rodiny Cejpových, který již tradičně 20 roků pořádá v obci vyhlášené Rodeo, na které se sjíždí až 2.000 návštěvníků i z ciziny. Dále zde působí jezdecký klub " Cilka " a " Hůrka " nazvaný dle " Penzionu Hůrka ", kde se mohou turisté ubytovat, stravovat a využívat k rekreaci koní těchto jezdeckých klubů. Další ubytování bez stravování najdou v blízkém " Penzionu Bakara ".

Aktivní je též příspěvková organizace " Základní škola a mateřská škola Libchavy ", která připravuje různé společenské akce. Na jaře pořádají již tradiční " Libchavský masopust " na konci školního roku " Netradiční setkání s rodiči " ve kterém žáci předvedou co se ve škole naučili a rozloučí se žáky deváté třídy, na podzim " Drakiádu ", společné pouštění draků s různými soutěžemi pro děti a s prodejem občerstvení. Bohatá je též její sportovní činnost. Organizují a zúčastňují se soutěží s atletickými disciplínami, zúčastňují se turnajů ve florbalu atp.

V obci Libchavy se spojují výhody venkovského bydlení na městské úrovni (asfaltové komunikace , veřejné osvětlení, solidní občanská vybavenost ) s pracovními příležitostmi a možností sportovního vyžití. Přitom existuje možnost rychlého spojení s městem Ústí nad Orlicí, kde najdete další pracovní příležitosti, kulturní i sportovní vyžití, zdravotní péči i nemocnici. Jeho náměstí je ze středu obce vzdálené jen 2,8 km.

Přijeďte se podívat a sami se o všem přesvědčíte. Najdete tu též krásnou zvlněnou krajinu s lesy, dobré ubytování, stravování, pohodu i možnost aktivního odpočinku.

2009-07-07 13:14:14

 

Úřední deska

Dokumenty úřední desky
Úřední deska
Archiv úřední desky

Dopravní portál

Dopravní podnik


 


Design by Art-pgn | Code&Programing P-cut webdesign